Dit weekend worden de Nederlandse indoorkampioenschappen voor de tweede keer gehouden in de vorig jaar geopende nieuwe indoorhal van Apeldoorn. Op een groot aantal disciplines staat niet alleen de Nederlandse titel op het spel, ook kwalificaties voor de WK Indoor in Qatar en de EK Atletiek komende zomer in
Barcelona kunnen hier behaald worden.
Media Officer Eric Roeske van de Atletiekunie schreef een uitgebreide voorbeschouwing per onderdeel (hardlopen.nl lichtte er voor u alleen de looponderdelen uit; voor de andere nummers: zie www.atletiekunie.nl), met foto's van Erik van Leeuwen, fotograaf van de Atletiekunie (foto's geplaatst met toestemming Eric Roeske).
De tweedaagse AA-Drink NK Indoor zal bestaan uit een eerste wedstrijddag op zaterdag 6 februari met vooral kwalificatieronden en een tweede ‘finaledag’ op zondag 7 februari 2010. Deze formule is de laatste drie jaar bij de SPAR NK Atletiek in Amsterdam en bij de eerste AA-Drink NK Indoor in Omnisport Apeldoorn van 2009 zeer succesvol beoordeeld door publiek en media. Op zaterdag 6 februari worden overigens toch nog zes (interessante) finales gehouden: bij de mannen zijn dat hinkstapspringen en kogelstoten en bij de vrouwen 3000 meter, verspringen, hoogspringen en polsstokhoogspringen. Zondag 7 februari is het finaledag met maar liefst achttien finales.
Op zondagmiddag kan iedereen getuige zijn van de spectaculaire huldiging van de atleet, atlete en talent van 2009 in Omnisport Apeldoorn (ca. 16.15-16.30 uur). Martijn Nuijens, Jolanda Keizer en Dafne Schippers worden op dat moment in het zonnetje gezet.
Voor een chronologisch overzicht: zie www.nkindoor.nl
60 meter
Pakt Patrick van Luijk’s Jamaicaanse avontuur goed uit?
Vorig jaar kwalificeerde Patrick van Luijk zich in de halve finale van de AA-Drink NK Indoor voor de EK Indooratletiek met een toptijd van 6.66 sec. In de NK-finale kwam hij struikelend uit de blokken en moest de eer laten aan Brian Mariano. Patrick van Luijk is zojuist teruggekeerd uit Jamaica, het land van zijn vader, waar hij drie maanden meegetraind heeft in de trainingsgroep van niemand minder dan Asafa Powell (voormalig wereldrecordhouder 100 meter).
Afgelopen weekend liep hij nog 10.48 op een 100 meter in dit warme land op een buitenbaan. Van Luijk heeft aangegeven zich voor de WK Indooratletiek in Qatar te willen kwalificeren. Een tijd van 6.67 volstaat. Giovanni Codrington verraste afgelopen zomer met een toptijd op de 100 meter (10.45) en is de belangrijkste concurrent voor Van Luijk en Mariano. Maarten Heisen heeft onlanks zijn achillespees gescheurd en revalideert de komende maanden.

200 meter
Bij internationale kampioenschappen is na 2005 de 200 meter indoor van het programma gehaald, vooral vanwege het grote voordeel dat de lopers in de buitenste banen hadden tegenover de binnenbaan-lopers. Nederland boekte er dit decennium met Patrick van Balkom (2001 brons WK Indoor) en Jacqueline Poelman (2005 brons EK Indoor) nog grote successen op. Na het schrappen op internationaal vlak bleef het echter een gewild onderdeel getuige het feit dat veel landen het nog steeds bij hun nationale kampioenschappen opvoeren en ook diverse Indoor Meeting-organisaties het op het programma zetten.
De Atletiekunie heeft deze spectaculaire discipline opnieuw opgevoerd. Jerrel Feller (foto) en Obed Martis (winnaar van de 400 meter in 2009) focussen dit kampioenschap geheel op dit onderdeel en zijn favoriet voor goud.
400 meter
De 400 meter wordt wel eens de zwaarste discipline (ahum: persoonlijk vindt uw webmaster de 5000 meter het zwaarste) van alle looponderdelen genoemd: het devies luidt “slim indelen zodat je op het eind genoeg over hebt.” De beste zes atleten mogen dat dit weekend in Omnisport drie keer meemaken voordat de medailles verdeeld worden. Dennis Spillekom is de enige deelnemer die recent (2009) indoor nog onder de 48 seconden liep en daarmee meteen de grote favoriet. Spillekom werd afgelopen zomer ook al Nederland kampioen ‘outdoor’. Belangrijke concurrenten zijn Joeri Moerman, Bjorn Blauwhof en de (vooral) 400 meter hordelopers Vincent Kerssies en Daniel Franken; horde-crack Thomas Kortbeek debuteert op de 400 meter indoor.
800 meter
Arnoud Okken maakte vorige week indruk door bij de internationale Indoor Meeting van Karlsruhe 1.48.15 te lopen. De Europees indoorkampioen van 2007 focust ondertussen vooral op de EK Atletiek komende zomer in Barcelona en zal ondanks het feit dat hij met deze tijd voldeed aan de WK Indoor-limiet niet naar Qatar afreizen.
Twee andere atleten, Youssef el Rhalfioui en Nils Pennekamp willen juist dolgraag die limiet van 1.48.50 behalen. Pennekamp kwam afgelopen weekend tot 1.50.81 en El Rhalfioui in Düsseldorf woensdag jl. tot 1.50.99. Wie weet pakt een slimme samenwerking in de finale wel heel mooi uit voor dit trio toppers.

1500 meter
De snelste mannen van de 1500 meter lieten zich dit indoorseizoen nog niet zien, dus blijft het tot aan dit weekend koffiedik-kijken wie de medailles gaan veroveren. Op papier is René Stokvis (foto nr 513) de favoriet. Mannen als Jurjen Polderman, Nout Jansen en EK Indoor 2009-deelnemer Bas Eefting nemen echter niet zomaar genoegen met een lagere podiumplaats.
3000 meter
Ate van der Burgt kwalificeerde zich een jaar geleden betrekkelijk eenvoudig op de 1500 meter voor de EK Indoor. Hij was erbij, maar op de tribunes. Knarsetandend moest hij afzien van een optreden in de arena vanwege een stressfractuur in zijn heiligbeen. Maandenlang was hij aan het revalideren maar inmiddels is hij weer belastbaar. Zijn rentree op de indoorbaan maakt hij tijdens dit Nederlands kampioenschap, op de dubbele afstand, waar hij gezien zijn eerdere prestaties meteen de meeste aanspraak maakt op de titel.
60 meter horden
Gregory Sedoc en Marcel van der Westen zijn de grote hordehelden in Nederland. Gezamenlijk trainen ze bij bondscoach Marita van Zwol op Papendal. Ook Mike van Kruchten en Erik Leeflang trainen dikwijls mee. Allemaal hebben ze dit seizoen al onder de 8.00 gelopen.
Gregory Sedoc startte zijn indoorseizoen afgelopen woensdag in Düsseldorf in 7.71 (en 7.73 in de finale). Daarmee heeft hij vombehoud getoond voor deelname aan de WK Indoor (waar 7.75 was vereist). Marcel van der Westen kwam vorig weekend tot 7.81 en hij heeft er alle vertrouwen in dat de gevraagde WK-limiet van 7.69 haalbaar is. Mike van Kruchten heeft 7.95 achter zijn naam staan en Erik Leeflang 7.96. Jonathan Pengel liep vorig jaar 7.97. Op voorhand een wedstrijd om van te smullen!

60 meter
Spannend duel Dafne Schippers (links op de foto; beste tijd 7.42) - Jamile Samuel (in het zwarte tenue; beste tijd 7.41)
Beide atletes zijn nog steeds junior, pas 17 jaar jong. Beiden liepen het afgelopen jaar sneller dan junioren-recordhoudster Jacqueline Poelman in haar juniorentijd (7.43). Vorige week troefde Jamile Samuel in een rechtstreeks duel Dafne Schippers af, waarbij Samuel de beste prestatie ooit van Schippers (7.42) aanscherpte met éénhonderste van een seconde (7.41).
Tezamen met onder andere Loreanne Kuhurima, Esther Akihary en Anouk Hagen als belangrijke medaillekandidaten belooft het een prachtige finale te worden. Poelman zal het allemaal met interesse van de tribune volgen.
Detail: de kersverse Nederlands kampioene krijgt een startbewijs voor de 60 meter van de internationale indoor topmeeting in Gent op 14 februari aanstaande. En Dafne Schippers zal zondagmiddag omstreeks 16.15-16.30 uur gehuldigd worden als Talent van het jaar 2009.
200 meter
De vijf beste vrouwen dit seizoen zijn van Phanos (Jamile Samuel, Kadene Vassell, Nicky van Leuveren, Loreanne Kuhurima en Janice Babel), dus dat er medailles naar de hoofdstad gaan lijkt vrij waarschijnlijk, alhoewel Eva Lubbers (Uithoorn) ook snel is. Kuhurima concentreert zich op de 60 meter, en het is de vraag of zowel Samuel, Vassell, als Babel de combinatie 60 en 200 meter aandurven. Een loterij dus op het flitsende onderdeel dat na 2005 het dubieuze predikaat ‘circusnummer’ kreeg en afgevoerd werd van de internationale kampioenschappen, maar desondanks onverminderd populair blijft onder sprinters en coaches.

400 meter
Sanne Verstegen (foto) veroverde vorige zomer al twee titels bij de SPAR NK Atletiek, op de 400 en 400 meter horden. Vorig weekend verbeterde ze haar indoor pr 400 meter in Wenen met meer dan een halve seconde naar 53.98. Haar voornaamste concurrente Annemarie Schulte, die de laatste vijf edities (en nog een keer in 2003) op haar naam schreef, herstelt van een ernstige achillespeesblessure. Ogenschijnlijk lijken haar tegenstanders niet in staat in haar kielzog te blijven. Wel moeten alle finalisten drie keer aan de bak.
800 meter
Vorig jaar imponeerde Yvonne Hak met een toptijd van 2.04.46. Dit jaar legt zij de focus op de EK Atletiek in Barcelona komende zomer, maar wil op het Nederlands Kampioenschap Indoor natuurlijk niet wegblijven. Machteld Mulder en José van der Veen azen ook op de titel. Over vier ronden van 200 meter belooft het op zondagmiddag een mooie finale te worden.
1500 & 3000 meter
Met maar zeven atletes op de deelnemerslijst van de 1500 meter en vijf op de 3000 meter zijn deze onderdelen onderbezet. Jamie van Lieshout (1500) en Lotte Jacobs (3000) zijn de snelste atletes op de geactualiseerde inschrijflijsten.
60 meter horden
Meerkampster Karin Ruckstuhl scheerde tijdens haar eerste indoorwedstrijd in Apeldoorn vorig weekend weer erg snel over de horden (8.39). Daarmee is ze meteen favoriet voor de Nederlandse titel, die ze nog nooit op de 60 meter horden veroverde. Rosina Hodde (8.48) is ook weer op de goede weg terug. Specialiste Laura Molenaar moet het voor de derde medaille vooal opnemen tegen meerkampsters Babs Egbers, Nadine Broersen en Remona Fransen.
Voorbeschouwing andere nummers: zie www.atletiekunie.nl
| < Vorige | Volgende > |
|---|




plaats een reactie